BM23FR0.6-6DS-0.35V(51)
DigiKey Part Number
26-BM23FR0.6-6DS-0.35V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM23FR0.6-6DS-0.35V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM23FR0.6-6DS-0.35V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM23FR0.6-6DS-0.35V(51)
Description
CONN RCPT 6POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM23FR0.6-6DS-0.35V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
6
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)