BK13C06-32DS/2-0.35V(895)
DigiKey Part Number
26-BK13C06-32DS/2-0.35V(895)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BK13C06-32DS/2-0.35V(895)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BK13C06-32DS/2-0.35V(895)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK13C06-32DS/2-0.35V(895)
Description
CONN RCPT 0.35MM SMD 32POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
32
Height Above Board
0.022" (0.57mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)