F11-20112042R
DigiKey Part Number
952-F11-20112042RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-F11-20112042RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-F11-20112042RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F11-20112042R
Description
0.5MM M 120 WAY SGL+PWR (18.2MM)
Detailed Description
120 Position Connector Header, Center Strip Contacts, Floating Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
F11-20112042R Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts, Floating
Mated Stacking Heights
20mm