T1651NG--30C000112U1930
DigiKey Part Number
3147-T1651NG--30C000112U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-T1651NG--30C000112U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-T1651NG--30C000112U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1651NG--30C000112U1930
Description
3.5(L) X 2.8(W) X 0.7(H) MM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color T1651NG--30C Green 525nm 1411 (3528 Metric)
Category
Current - Max
30mA
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
12lm (8lm ~ 18lm)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Wavelength
525nm
Supplier Device Package
1411
Current - Test
30mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)