B2612UYUG20D000212U1930
DigiKey Part Number
3147-B2612UYUG20D000212U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B2612UYUG20D000212U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B2612UYUG20D000212U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2612UYUG20D000212U1930
Description
LED AMBER/GRN DIFFUSED 0606 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber, Green 589nm Amber, 571nm Green LED Indication - Discrete 2V Amber, 2.1V Green 0606 (1616 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Amber, 2.1V Green
Mfr
Current - Test
20mA Amber, 20mA Green
Series
Viewing Angle
120°, 140°, 120°, 140°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
591nm Amber, 573nm Green
Configuration
Independent
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.10mm x 1.50mm