B1811USD-20C000613U1930
DigiKey Part Number
3147-B1811USD-20C000613U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1811USD-20C000613U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1811USD-20C000613U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1811USD-20C000613U1930
Description
LED RED CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
75°, 140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Transparency
Clear
Wavelength - Peak
632nm
Millicandela Rating
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Size
1.00mm x 0.50mm
Height (Max)
0.35mm