B1591USD-20C001922U1930
DigiKey Part Number
3147-B1591USD-20C001922U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1591USD-20C001922U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1591USD-20C001922U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1591USD-20C001922U1930
Description
LED RED CLEAR 1206 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric)
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
20°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
632nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Domed Top
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Height (Max)
1.95mm