GUVB-S11SD
DigiKey Part Number
2096-GUVB-S11SDTR-ND - Tape & Reel (TR)
2096-GUVB-S11SDCT-ND - Cut Tape (CT)
2096-GUVB-S11SDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GUVB-S11SD
Description
SENSOR PHOTODIODE 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Photodiode 2-SMD, J-Lead
Category
Responsivity @ nm
0.11 A/W @ 300nm
Manufacturer
Genicom Co., Ltd.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
3 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Dark (Typ)
1nA (Max)
Part Status
Active
Active Area
0.076mm²
Color - Enhanced
Ultraviolet (UV)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C