Image for ELSH-J61C3-0LPGS-D5700 is not available
ELSH-J61C3-0LPGS-D5700
DigiKey Part Number
ELSH-J61C3-0LPGS-D5700-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELSH-J61C3-0LPGS-D5700
Description
LED SHUEN COOL WHITE 5700K 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting SHUEN White, Cool 5700K (5310K ~ 6020K) 3.7V 700mA 120° 1812 (4532 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
58 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
70
Series
Current - Max
750mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1812 (4532 Metric)
CCT (K)
5700K (5310K ~ 6020K)
Size / Dimension
0.177" L x 0.120" W (4.50mm x 3.05mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
131lm
Height - Seated (Max)
0.085" (2.15mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
150lm (150lm ~ 160lm)
Thermal Resistance of Package
6°C/W
Current - Test
700mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.7V