FA-238 30.0000MB-C5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 24.139
Datasheet
30 MHz ±50ppm Crystal 18pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238 30.0000MB-C5
DigiKey Part Number
114-FA-23830.0000MB-C5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 30.0000MB-C5
Description
CRYSTAL 30.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
30 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)