XB3550-2R5307-R
DigiKey Part Number
283-4175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB3550-2R5307-R
Description
CAP 300F 10% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can - Snap-In 7mOhm 1500 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Part Status
Active
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
300 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
2.126" (54.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm