SDCH1V8040-2R2M-R
DigiKey Part Number
283-SDCH1V8040-2R2M-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCH1V8040-2R2M-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCH1V8040-2R2M-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCH1V8040-2R2M-R
Description
FIXED IND 2.2UH 6.9A 13 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Inductor 6.9 A 13mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9.3A
DC Resistance (DCR)
13mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)