SCF9550-45-06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 6.310
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.764
Datasheet
45A 80 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
SCF Series of Self-Control, Triggerable Fuses
SCF9550-45-06
DigiKey Part Number
283-SCF9550-45-06TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF9550-45-06
Description
FUSE TRIGGERABLE 45A 80V 6 CELL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Battery Protection
Series
Features
19.8 ~ 27V Triggerable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
120A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard SMD
Fuse Type
Board Mount
Size / Dimension
0.374" L x 0.197" W x 0.091" H (9.50mm x 5.00mm x 2.30mm)
Current Rating (Amps)
45A
DC Cold Resistance
0.0005 Ohms
Voltage Rating - DC
80 VDC