PHB-5R0H505-R
DigiKey Part Number
283-3524-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHB-5R0H505-R
Description
CAP 5F -10% +30% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can, Horizontal 130mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
1.280" L x 0.839" W (32.50mm x 21.30mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz