MFBM1V1608-121-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2.601
Datasheet
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2A 65mOhm
MFBM1V1608-121-R
DigiKey Part Number
283-MFBM1V1608-121-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBM1V1608-121-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBM1V1608-121-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBM1V1608-121-R
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 1LN
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
2A
DC Resistance (DCR) (Max)
65mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz