HV1635-2R7356-R
DigiKey Part Number
283-HV1635-2R7356-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1635-2R7356-R
Description
CAP 35F -10% +30% 2.7V T/H
Detailed Description
35 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 24mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
35 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.496" (38.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz