HCV1206-R42-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
420 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 16 A 3.15mOhm Nonstandard
HCV1206
HCV1206-R42-R
DigiKey Part Number
283-HCV1206-R42-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCV1206-R42-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCV1206-R42-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCV1206-R42-R
Description
FIXED IND 420NH 16A 3.15 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCV1206-R42-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
42A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.15mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.480" L x 0.386" W (12.20mm x 9.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)