ECMS1V1306-701-R
DigiKey Part Number
283-ECMS1V1306-701-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-ECMS1V1306-701-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-ECMS1V1306-701-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECMS1V1306-701-R
Description
CMC 8A 2LN 700 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 700 Ohms @ 100 MHz 8A DCR 6mOhm
Category
Current Rating (Max)
8A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
6mOhm
Series
Voltage Rating - DC
80V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.492" L x 0.425" W (12.50mm x 10.80mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.252" (6.40mm)
Impedance @ Frequency
700 Ohms @ 100 MHz