P6SMBJ170A
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ170ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ170ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ170ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ170A
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
P6SMBJ170A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V