ZXMP10A13FQTA
DigiKey Part Number
ZXMP10A13FQTADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMP10A13FQTADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMP10A13FQTADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP10A13FQTA
Description
MOSFET P-CH 100V 600MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 600mA (Ta) 625mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXMP10A13FQTA Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.8 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
141 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
625mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 600mA, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA