MMSZ5250B-7-F
DigiKey Part Number
MMSZ5250B-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
MMSZ5250B-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
MMSZ5250B-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5250B-7-F
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
EDA/CAD Models
MMSZ5250B-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms