DMTH4005SPS-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMTH4005SPS-13 |
Description | MOSFET N-CH 40V 20.9A PWRDI5060 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 20.9A (Ta), 100A (Tc) 2.6W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 49.1 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3062 pF @ 20 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 2.6W (Ta), 150W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PowerDI5060-8 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 50A, 10V | Base Product Number |