DMTH4005SPS-13
DigiKey Part Number
31-DMTH4005SPS-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH4005SPS-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH4005SPS-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4005SPS-13
Description
MOSFET N-CH 40V 20.9A PWRDI5060
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 20.9A (Ta), 100A (Tc) 2.6W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49.1 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3062 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.6W (Ta), 150W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 50A, 10V