XB24CDMSIT-001
DigiKey Part Number
602-1965-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CDMSIT-001
Description
RF TXRX MOD ISM>1GHZRPSMA TH
Customer Reference
Detailed Description
General ISM > 1GHz Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, RP-SMA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XB24CDMSIT-001 Models
Category
Sensitivity
-102dBm
Antenna Type
Antenna Not Included, RP-SMA
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving
31mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Current - Transmitting
45mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C