B40SR12424AC
DigiKey Part Number
941-1800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40SR12424AC
Description
DC/DC CONVERTER 12.4V 298W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12.4V 24A 60V Input
Category
Current - Output (Max)
24A
Power (Watts)
298W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Bag
Part Status
Active
Efficiency
88.8%
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
60V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12.4V