MTGEZW-00-0000-0N00E035F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Image for MTGEZW-00-0000-0N00E035F is not available
MTGEZW-00-0000-0N00E035F
DigiKey Part Number
MTGEZW-00-0000-0N00E035F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTGEZW-00-0000-0N00E035F
Description
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting EasyWhite®, XLamp® MTG EZW White, Warm 3500K 4-Step MacAdam Ellipse 36V 185mA 120° 3535 (9090 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
77
Mfr
Current - Max
700mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
3535 (9090 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
CCT (K)
3500K 4-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
0.350" L x 0.350" W (8.90mm x 8.90mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
460lm (440lm ~ 480lm)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Test
185mA
Thermal Resistance of Package
1.5°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
36V