FSB-10-324
DigiKey Part Number
1776-FSB-10-324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSB-10-324
Description
LINE FILTER 500VAC 10A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 10 A 500V 50/60Hz Two Stage Terminal Block
Category
Current
10 A
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
cURus, VDE
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC
500V