EDS105Z3R6H
DigiKey Part Number
338-EDS105Z3R6H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDS105Z3R6H
Description
CAP 1F -20% +80% 3.6V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 3.6 V Axial, Can - Horizontal 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.748" Dia (19.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
3.6 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm @ 1kHz