EDC224Z5R5C
DigiKey Part Number
338-EDC224Z5R5C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDC224Z5R5C
Description
0.22F, 5.5V
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75Ohm @ 1kHz