Image for CD19FD502JO3F is not available
CD19FD502JO3F
DigiKey Part Number
338-3042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD19FD502JO3F
Description
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5000 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD19FD502JO3F Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Capacitance
5000 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.709" L x 0.370" W (18.00mm x 9.40mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)