AVE226M16C12T-F
DigiKey Part Number
338-1795-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-1795-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE226M16C12T-F
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 15.07Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
44 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
15.07Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C