AHA227M35G24T-F
DigiKey Part Number
338-AHA227M35G24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AHA227M35G24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AHA227M35G24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA227M35G24T-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.1Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
357 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C