226SMH035M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
Upgrade
KEMET
Upgrade
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chemi-Con
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10.55Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
226SMH035M
DigiKey Part Number
1572-1390-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226SMH035M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.55Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C