104MMR250K
DigiKey Part Number
1572-1186-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
104MMR250K
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V