103MMR400K
DigiKey Part Number
1572-1184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103MMR400K
Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
103MMR400K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.413" L x 0.177" W (10.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V