CPDUR12V | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CPDUR12V |
Description | TVS DIODE 12VWM 25V 0603/SOD523F |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 25W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 12pF @ 1MHz |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Voltage - Breakdown (Min) 13V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25V | Base Product Number |