CDBHD2100-G
DigiKey Part Number
641-1212-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1212-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1212-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBHD2100-G
Description
BRIDGE RECT 1P 100V 2A MINI-DIP
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount Mini-Dip (TO-269AA)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Manufacturer
Comchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
TO-269AA, 4-BESOP
Technology
Schottky
Supplier Device Package
Mini-Dip (TO-269AA)
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
2 A