EMVY160ARB220ME55G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1.312
Datasheet
Image for EMVY160ARB220ME55G is not available
EMVY160ARB220ME55G
DigiKey Part Number
EMVY160ARB220ME55G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY160ARB220ME55G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Capacitance
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C