CXP-3R0356R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0356R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0356R-TWX
Description
3.0V 35F 16X30 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 20mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
35 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 1kHz