CTD1X3005AXXX
DigiKey Part Number
1864-CTD1X3005AXXX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD1X3005AXXX
Description
SOLID CORE CURRENT TRANSFORMER 3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 A Current Sense Transformer 48Hz ~ 62Hz DIN Rail
Category
Type
Non-Invasive (Solid Core)
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Current Rating (Amps)
300 A
Series
Mounting Type
DIN Rail
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.811" L x 1.732" W (46.00mm x 44.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.567" (65.20mm)
Frequency Range
48Hz ~ 62Hz