GMC21Y5V475Z16NT
DigiKey Part Number
4713-GMC21Y5V475Z16NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC21Y5V475Z16NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC21Y5V475Z16NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC21Y5V475Z16NT
Description
CAP0805 Y5V 4.7UF Z-TOL 16V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)