HSML-C120 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HSML-C120 |
Description | LED ORANGE CLEAR CHIP SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Orange 605nm LED Indication - Discrete 1.9V 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HSML-C120 Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.9V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 155° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 609nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 2-SMD, No Lead |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.60mm L x 1.00mm W |
Lens Style Rectangle with Domed Top | Height (Max) 0.60mm |
Lens Size 1.20mm x 0.60mm | Base Product Number |