SRR1210-102M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR1210-102M |
Description | FIXED IND 1MH 750MA 1.65 OHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 750 mA 1.65Ohm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR1210-102M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 1.65Ohm Max |
Series | Q @ Freq 22 @ 796kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 850kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 700mA | Base Product Number |