PTV09A-4220F-B103 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PTV09A-4220F-B103-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTV09A-4220F-B103 |
Description | POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks |
Resistance (Ohms) 10k | Actuator Type Flatted |
Tolerance ±20% | Actuator Length 0.787" (20.00mm) |
Power (Watts) 0.05W, 1/20W | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Built in Switch Detent | Mounting Type Through Hole, Snap In |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Rectangular - 0.433" x 0.382" Face (11.00mm x 9.70mm) |