MH2029-601Y
DigiKey Part Number
MH2029-601YTR-ND - Tape & Reel (TR)
MH2029-601YCT-ND - Cut Tape (CT)
MH2029-601YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH2029-601Y
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 1A 200mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MH2029-601Y Models
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz