AC5037SQ-68NG
DigiKey Part Number
118-AC5037SQ-68NGTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC5037SQ-68NGCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC5037SQ-68NGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC5037SQ-68NG
Description
FIXED IND 68NH 5.5A 8.6MOHM SMD
Detailed Description
68 nH Unshielded Wirewound Inductor 5.5 A 8.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC5037SQ-68NG Models
Category
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
230 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.13GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.140" L x 0.210" W (3.56mm x 5.33mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.91mm)