AC3028SQ-27NJ
DigiKey Part Number
118-AC3028SQ-27NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC3028SQ-27NJCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC3028SQ-27NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC3028SQ-27NJ
Description
FIXED IND 27NH 5.5A 8.1MOHM SMD
Detailed Description
27 nH Unshielded Wirewound Inductor 5.5 A 8.1mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC3028SQ-27NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
8.1mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
200 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.6GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.105" L x 0.105" W (2.67mm x 2.67mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)