AC3028SQ-27NG
DigiKey Part Number
118-AC3028SQ-27NGTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC3028SQ-27NGCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC3028SQ-27NGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC3028SQ-27NG
Description
FIXED IND 27NH 5.5A 8.1MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 nH Unshielded Wirewound Inductor 5.5 A 8.1mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC3028SQ-27NG Models
Category
DC Resistance (DCR)
8.1mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
200 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.105" L x 0.105" W (2.67mm x 2.67mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)