AC1614SQ-5N5J
DigiKey Part Number
118-AC1614SQ-5N5JTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AC1614SQ-5N5JCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AC1614SQ-5N5JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1614SQ-5N5J
Description
FIXED IND 5.5NH 2.9A 3.4MOHM SMD
Detailed Description
5.5 nH Unshielded Wirewound Inductor 2.9 A 3.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AC1614SQ-5N5J Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.4mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
60 @ 400MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.9GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
400 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.072" L x 0.053" W (1.83mm x 1.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)