3352P-1-103LF
DigiKey Part Number
3352P-103LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3352P-1-103LF
Description
THUMBWHEEL POT 10K OHM 0.5W TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3352P-1-103LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 0.350" Dia x 0.210" H (8.89mm x 5.33mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W